Warto wiedzieć - psycholog/doradca zawodowy radzi

 

Rady psychologa i  doradcy zawodowego

 

1. Jakiej pracy szukać?

 

Na pewno nie „jakiejkolwiek”.

 

Często osoby poszukujące pracy, na pytanie:, „Jakiej Pan/Pani pracy szuka?” odpowiadają: „Jakiejkolwiek, wezmę każdą itp.” Reakcja taka wynika z poczucia bezradności i bezskuteczności dotychczasowych prób znalezienia zatrudnienia. Jednak trzeba mieć świadomość, że u odbiorcy (pracodawcy, rekrutera itd.) podobna odpowiedź może wywołać wrażenie, że osoba szukająca pracy sama nie wie, jakie umiejętności i kwalifikacje posiada i co chciałaby robić.

 

Dlatego nawet, jeśli jest wiele rzeczy, które potrafisz i które już robiłeś, zastanów się i wybierz te, w których jesteś najlepszy lub w których czujesz się najlepiej. Wskazanie konkretnie, jakiej pracy szukasz np.: jako murarz, ochroniarz, kierowca, pracownik biurowy itd., sprawi, że łatwiej będzie Ci pomóc, a Ty będziesz postrzegany, co najmniej, jako osoba rzeczowa i kompetentna.

 

Jeśli nie jesteś zdecydowany, jaki zawód czy kwalifikacje, spośród tych które posiadasz wybrać, warto przejrzeć strony gazet lub serwisów internetowych poświęcone pracy, szukając informacji o tym, jacy pracownicy obecnie są najbardziej poszukiwani na rynku pracy.

 

2. Co to są „zasoby zawodowe”?

 

Osoby prowadzące proces rekrutacyjny mogą zapytać nas o tajemnicze „zasoby zawodowe”. Co zatem stanowi wspomniane zasoby? Wszystko to, co sprzyja dobremu wykonywaniu powierzonej pracy. A więc: kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie, jakie zdobyliśmy. Ale także inne mocne strony –  cechy osobowości, charakteru, nawyki itp.

 

Zanim przystąpi się do szukania pracy, trzeba zadać sobie kilka pytań:

 

- ”co umiem robić?” - jakie mam kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności;

 

- „czy mam, dokumenty potwierdzające moje wykształcenie i kwalifikacje?” – świadectwa szkolne, zaświadczenia o ukończeniu kursów, uzyskane certyfikaty. Zdarza się, że potrafimy coś zrobić, jednak nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego nasze umiejętności. Jeśli to mogłoby być ważne dla uzyskania przyszłej pracy, warto zastanowić się czy może jest ktoś kto mógłby nam takie potwierdzenie wystawić. Dobrym przykładem dokumentu potwierdzającego umiejętności są referencje.

 

- „czy wszystkie z moich doświadczeń zawodowych trzeba zaprezentować?” Coraz częściej zdarza się, że osoby - zwłaszcza młode - mają wiele doświadczeń zawodowych. Pracowały w handlu, na budowie, jako opiekun, przedstawiciel handlowy itd. Jednak nie warto za każdym razem przywoływać wszystkich doświadczeń i umiejętności. Trzeba skupić się na tych, które mają znaczenie dla pracy, jaka obecnie nas interesuje.

 

- „jakie mam mocne strony?” – co jest moją zaletą? To pytanie często pojawia się w trakcie rozmowy o pracę, można powiedzieć, że „to standard”. Dlatego warto jest się do niego przygotować.

 

Zapisz na kartce kilka swoich cech (3 do 5) sprzyjających dobremu wykonywaniu pracy, o którą aplikujesz. Powinny to być cechy dopasowane do konkretnych zadań np. „potrafię zarządzać zespołem”, „umiem prowadzić auto w trudnych warunkach drogowych”, „dobrze sobie radzę w sytuacjach stresowych” itp. Nie należy podawać cech, które oczekiwane są od wszystkich i w każdych warunkach, jak na przykład: „jestem punktualny” (to przecież norma a nie zaleta, tak jak uczciwość czy wywiązywanie się ze swoich obowiązków).

 

Przeciwieństwem mocnych stron są słabe strony - to, czego nie potrafimy zrobić lub nad czym musimy jeszcze popracować. Pytanie o takie cechy także może pojawić się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Nie unikajmy ich - każdy ma jakieś słabsze obszary, ważne, aby wskazać, że nad nimi pracujemy – „pracuję nad swoim językiem angielskim, chciałbym osiągnąć lepszą komunikatywność”, „w najbliższym czasie planuję poprawić swoje umiejętności obsługi Microsoft Excel”,

 

3. Dlaczego warto stawiać sobie cele?

 

Prawdę napisał Carlos Ruiz Zafón: „Kto nie wie, dokąd zmierza, nigdy nigdzie nie dojdzie”. Nawet jeśli teraz jesteś bez pracy, warto myśleć o tym, czego szukasz. Wyznaczony cel określa kierunek działania, wpływa na siłę i motywację. Osiągnięty podnosi samoocenę i wiarę we własne możliwości. Tylko Ci, którzy wiedzą dokąd dążą, potrafią wykorzystywać nadarzające się okazje.

 

Jeśli dopiero zaczynasz drogę zawodową, pomyśl w jakich zawodach czy pracach chciałbyś się sprawdzić. Nie zamykaj żadnych dróg. Co z tego, że skończyłeś określony kierunek, doświadczenia zdobyte w innej pracy zawsze się przydadzą. A może odkryjesz dla siebie zupełnie nowe szanse?

 

Inaczej, jeśli masz już jakieś doświadczenia zawodowe. Wówczas staraj się wybierać to, co może poszerzyć i wzbogacić Twoje umiejętności. Niezbyt zachęcająco dla pracodawcy brzmi: „Mam kurs archiwisty, florystyki, kelnera, a nawet spawacza”. Co można pomyśleć o takim pracowniku? Ktoś, kto próbował wszystkiego, prawdopodobnie nie jest dobry w niczym. O ile lepiej brzmi: „Zrobiłem kurs kelnera oraz barmana, ponieważ zawsze interesowała mnie praca w gastronomii”.

 

Zrealizowane cele to kolejna z ważnych informacji, jaką warto przygotować na spotkanie w sprawie pracy. Dzięki niej możemy zaprezentować się jako osoba konsekwentna i rzetelna, potrafiąca planować i realizować swoje zamierzenia.

 

4. Dokumenty aplikacyjne – co pomoże uniknąć błędów?

 

Dziś już każdy chyba wie, że profesjonalne CV i list motywacyjny mogą mieć podstawowy wpływ na sukces w poszukiwaniu pracy. To bowiem pierwsza (i często jedyna) wizytówka naszej osoby prezentowana przyszłemu pracodawcy. Dlatego warto zadbać o jej jak najstaranniejsze przygotowanie. Co pomoże nam uniknąć błędów?

 

  • Personalizacja dokumentów. Nie wysyłamy wszystkim tego samego dokumentu. Firmy są różne, ich oczekiwania także, nie ma uniwersalnego wzoru CV, tak jak nie ma uniwersalnego pracodawcy. Dlatego najpierw poznaj pracodawcę - dowiedz się, jaka jest wielkość firmy, w jakim obszarze działa, czego oczekuje się od przyszłych pracowników itd.
  • Zmiana punktu widzenia. Pamiętaj - Twoje dokumenty mają przekonać potencjalnego pracodawcę, że właśnie Ty spełnisz jego oczekiwania. Nie interesuje go zatem, że: „masz nadzieją rozwinąć się w jego firmie”, ale że: „Twoje zainteresowanie rozwijaniem umiejętności i kwalifikacji własnych będzie przydatne w jego firmie”.
  • Przejrzysta, niezbyt rozbudowana forma. Zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny mieć jasną, klarowną strukturę tak, aby osoba czytająca mogła szybko odnaleźć poszukiwane informacje. Nie powinny być zbyt rozbudowane (jeśli Twoje doświadczenie jest bardzo szerokie, wybierz to, które łączy się z przyszłą pracą), ani zbyt skromne (jeśli jesteś osobą bez doświadczenia zawodowego, rozbuduj część poświęconą zainteresowaniom, pasjom i działalności pozazawodowej).
  • Dokładne sprawdzenie przed wysłaniem. Upewnij się, że w dokumentach nie ma żadnych pomyłek czy błędów (np. ortograficznych!). Nie zapomnij o klauzuli zawierającej zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz o własnoręcznym podpisie pod nią. Jeśli zamierzasz wysłać dokument drogą mailową - możesz zrobić np. skan pisma.

 

Przygotowując dokumenty aplikacyjne warto pamiętać o regule 100 CV. Według niej, jeśli szukasz pracy wysyłając dokumenty mailowo, aby zostać zauważonym, musisz przesłać co najmniej 100 życiorysów do firm (ale w zgodzie z Twoimi kwalifikacjami czy doświadczeniem zawodowym). Dlatego nie zrażaj się, jeśli odezwie się tylko kilka z firm, do których napisałeś.

 

 

opracowanie: Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach

 

Patronat Honorowy

Adam Jarubas

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Partnerzy XIV Internetowej Giełdy Pracy

Miejski Urząd Pracy w Kielcach

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach

Patronat medialny

Copyright 2016 - Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach